W niedzielę 14.07.2019 r. już po raz dziesiąty odbył się festyn - „Święto Kwitnącej Lipy”, podczas którego Stowarzyszenie Kobiet Wsi Teresin „Pod Lipą” obchodziło Jubileusz X – lecia swojego powstania.  Głównym organizatorem tego święta było Stowarzyszenie Kobiet Wsi Teresin „Pod Lipą” przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białopolu.

Podczas uroczystości wspólnie z gośćmi degustowano napój lipowy (na bazie soku ze świeżego kwiatu lipy), miodowe pierniczki w kształcie drzewa oraz inne smakołyki przygotowane przez Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wsi Teresin „Pod Lipą”, jednak najważniejszym punktem spotkania była degustacja jubileuszowego tortu i wspólnie odśpiewane „sto lat” dla jubilatek – Pań ze Stowarzyszenia. Były również życzenia, podziękowania, gratulacje, kwiaty i prezenty od zaproszonych gości. Popłynęło wiele podziękowań za dotychczasowe działania na rzecz rozwoju naszej gminy, aktywność w zakresie szerzenia kultury i poszanowania tradycji oraz życzenia: siły i wiary w sens pracy społecznej, zdrowia oraz ogromu ludzkiej życzliwości i wyrozumiałości podczas realizacji różnych przedsięwzięć oraz dalszych sukcesów i osiągnięć w działalności. Oprócz degustacji przygotowano konkursy dla dzieci i dorosłych. Ponadto dzieci mogły własnoręcznie wykonać kolorowe misie. Dla wszystkich uczestników wystąpiła Patrycja Wilgos z Białopola, Zespół „Jarzębinki” ze Żmudzi,  Zespół „Remedium” z Białopola, Zespół „Borowianki” z Raciborowic - Kolonii oraz Kapela „Ostrowiacy” z Gminy Trzeszczany. W festynie uczestniczyła lokalna społeczność, mieszkańcy Teresina z Panią Sołtys na czele, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy, kierownicy i przedstawiciele miejscowych zakładów pracy oraz Starostwa Powiatowego w Chełmie, natomiast z ramienia władz samorządowych - Wójt Gminy Białopole  – Henryk Maruszewski oraz Przewodniczący Rady Gminy Białopole – Waldemar Wilgos wraz z Radnymi.